Jak wspominałyśmy w poprzednim artykule, Afropunk to coś więcej niż muzyka. I pomimo tego, ze wiele festiwali zasłania się takim hasłem, ideologia Afropunk wydaje się być bardzo prawdziwa. Wszystko zaczęło się od filmu dokumentalnego, obrazującego rolę czarnych ludzi w rozwoju muzyki gitarowej, a dokładniej mówiąc – punku. Obraz można było zobaczyć na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, na wielu z nich został nagrodzony (chociażby  Toronto International Film Festival). Matthew Morgan, który był odpowiedzialny za powstanie filmu, zdał sobie sprawę, jaki potencjał drzemie w czarnoskórych fanach muzyki indie, rocka czy punku. I tak powstał Afropunk.

Londyn Festivale Muzyczne

Zaczęło się na Brooklynie

Pierwsza impreza pod szyldem Afropunk odbyła się 11 lat temu Akademii Muzycznej w Brooklynie. Było to darmowe wydarzenie, a muzyka była tylko jedną z wielu składowych, zaraz obok filmu, poezji, sztuki i co najważniejsze – ludzi, którzy się tam pojawili. Bo to właśnie barwna publiczność festiwalu jest jego najmocniejszym punktem. Świadczy o tym chociażby fakt, że o Afropunku mówi się „najmodniejszy festiwal na świecie”. Zaraz zaraz, a co z Openerem?

Jeszcze do zeszłego roku całe wydarzenie było darmowe, aktualnie bilety kosztują około 50 dolarów/funtów/euro. Oburzyło to dotychczasową publiczność, jednak dzięki funduszom tym funduszom możemy się wybrać na Afropunk w Paryżu czy w Londynie. Podobno to dopiero początek!

Afropunk Festival
Uczestnicy Festivalu Afropunk

Nie rasizmowi, homofobii i i seksizmowi

Pomimo tego, że cały ruch wyszedł od kultury afro, festiwal walczy nie tylko z rasizmem, ale z jakimkolwiek przejawem agresji wobec odmienności płciowej, seksualnej, wiekowej,  etnicznej. Różnorodność symbolizuje tam sztuka, ubrania i biżuterię którą można kupić oraz zapraszani artyści.

W tym roku na Brooklyńskiej edycji wystąpili między innymi TV On The Radio, Tyler, The Creator, Saul Williams, Ice Cube, Flying Lotus, Janelle Monae, Morcheeba i Living Color.

Line-up londyńskiej edycji również robi wrażenie zagrają takie gwiazdy, jak Grace Jones, Kwabs, The Noisettes, Loyle Carner, Goldlink, Young Fathers i ho99o9. Sprawdźcie zresztą sami:

Posted in ArtykułTagged