Katowice z otwartymi ramionami czekają na powrót festiwalowiczów z całego kraju. I my w te objęcia baaaardzo chętnie wpadniemy, między innymi dzięki festiwalowi Tauron Nowa Muzyka!

Tegoroczny line-up serwuje nam typowo „tauronowe” pozycje, jak na przykład Moderat, Kollektiv Turmstrasse czy The Cinematic Orchestra. Ale to nie jedyne wielkie nazwy, które warto zobaczyć w tym roku na żywo! Przedstawiamy nasze tegoroczne must see:

The Bug

Kevin Martin to jest król ciężkiego, elektronicznego grania. Pod szyldem The Bug postawił chyba sobie za cel zamordowania wszystkich basem, co konsekwentnie realizuje na kolejnych płytach. Jego ostatni album, Fire (wydany w Ninja Tune), zebrał praktycznie same dobre recenzje i wylądował w zestawieniach najlepszych płyt roku nie tylko w periodykach parających się muzyką elektroniczną. Wszyscy kochają The Bug.

SKREAM

Oliver Jones to legendarny producent, który jest ojcem dubstepu w Wielkiej Brytanii (razem z Bengą oczywiście!). Od tego momentu minęło jednak wiele lat, a sam SKREAM nie próżnował. Aktualnie słynie z mixów house/techno i ich mistrzowskiej selekcji. Oczywiście sam nigdy nie przestał produkować i po zamknięciu swojej dubstepowej wytwórni otworzył nową stajnię – Of Unsound Mind – skąd wyszły jego najlepsze kawałki techno.

Resina

Genialna Resina zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty, Speechless, którą nagrała wspólnie z trójmiejskim chórem 441Hz. Album został nagrany w trudnych czasach Czarnych Protestów i słychać to praktycznie w każdej nucie – bezsilność, złość, rozdzierające poczucie osamotnienia. Chyba nikogo specjalnie nie trzeba zachęcać do zobaczenia artystki na żywo – jej koncerty to prawdziwy emocjonalny rolllercoaster.

Hatis Noit

Ta piękna performerka wokalna pochodzi z Japonii. Wychowanie wokół dzikiej natury Parku Narodowego Shiretoko miało na nią ogromny wpływ. Kiedyś, jako mała dziewczynka, zgubiła się w tym wielkim lesie i miała problem ze znalezieniem drogi powrotnej do domu. W wywiadach wspomina, że to było jedno z tych wydarzeń, które odcisnęło na niej piętno na całe życie, jednocześnie zachęciło ją to  do dalszej eksploracji potęgi natury. W ten sposób powstała jej pierwsza EP, Illogical Dance. Do Katowic przyjedzie promować swój długogrający debiut, Aura.

CATNAPP

Trochę rap, trochę bass, do tego niezwykła charyzma argentyńskiej producentki i wokalistki. Jako swoje inspiracje podaje Limp Bizkit i The Prodigy. W 2018 roku Modeselektor wzięli ją pod swoje skrzydła do Monkeytown Records, gdzie rok później wydała swój debiut. Jej występy słyną z bezpośredniości i ogromnej dawki energii. Czekamy, czekamy!

Andy Stott

Andy Stott to niezwykle skromna postać, ale nie dajcie się zwieść jego wizerunkowi – to piekielnie utalentowany producent. Na każdej płycie przedstawia siebie z trochę innej strony – od dub techno, przez IDM i minimal, po ambient i nawet trochę post-punku (w końcu pochodzi z Manchesteru!).