Mick Harvey jest muzykiem, producentem i kompozytorem znanym ze swojej 45-letniej kariery związanej z zespołami The Birthday Party i The Bad Seeds oraz współpracy z PJ Harvey i Nickiem Cavem. Poza komponowaniem do wielu pełno i krótkometrażowych filmów, na przestrzeni ostatnich 20 lat Harvey nagrał również osiem albumów solowych. W 2023 artysta będzie prezentował swój najnowszy materiał Five Ways To Say Goodbye oraz płytę nagraną w duecie z meksykańską wokalistką Armandą Acevedo na serii koncertów w towarzystwie berlińskiego zespołu Sometimes With Others – kolektywu, którego muzyka jest wypadkową mieszanki rocka, dronu, minimalizmu, jazzu i bluesa. Wszystko to można usłyszeć na ich najnowszym, wydanym nakładem hamburskiej wytwórni winyli artystycznych Grand Chess, debiucie Nous.Legendarny muzyk wystąpi 5 maja w poznańskiej Próżności. Przygotowując się do trasy, znalazł jednak chwilę, żeby odpowiedzieć nam na kilka pytań dotyczących jego ulubionej muzyki:

  • Moja idolka:

Nina Simone. Zawsze. Przetarła artystom drogę. Pokazała, jak podchodzić do muzyki szczerze i jak prezentować coś, na czym ci zależy. Niezależnie od tego, czego oczekuje od ciebie lub co myśli na twój temat słuchacz.

  • Muzyka, która kojarzy mi się z domem:

Tak naprawdę każda muzyka, której słucham, gdziekolwiek jestem. Każdy dźwięk rezyduje w moim sercu (i komputerze) i podróżuje razem ze mną.

  • Pierwszy album, który kupiłem za własne pieniądze:

Every Picture Tells a Story – Rod Stewart. Miałem jakieś 13 lat. Od tego czasu Ron zdążył mnie bardzo rozczarować, ale ten album wciąż jest wspaniały.

  • Albumy perfekcyjne od początku do końca:

Chcesz, żebym wymienił coś oprócz moich? (śmiech)

The Modern Lovers (1976)
The Velvet Underground (trzeci albo „szary” album)
Astral Weeks – Van Morrison
L.A. Woman – The Doors
Phantom Radio – Mark Lanegan

  • Muzyka, której słucham, będąc w trasie:

Bill Withers i The Temptations (z psychodeliczno-soulowej ery)

  • Artyści, którzy powinni być bardziej znani:

Od kogo by tu zacząć… Tak naprawdę każdy, z kim pracowałem, oczywiście oprócz Nicka Cave’a i PJ Harvey.


Mick Harvey + JP Shilo & Sometimes With Others / 5.05.23 / Próżność, Poznań // Kup bilety: