Czasami oprócz pisania o koncertach, staramy się je organizować. W tym cyklu przybliżamy zespoły, które zapraszamy na koncerty z serii Undertone. Na pierwszy ogień idą Duńczycy z Hexis i Szwedzi z The Arson Project. Właśnie – ogień to odpowiednie słowo.

Lubimy różne odmiany metalu, więc jak tylko pojawiła się okazja do ściągnięcia dwóch kapel, o których na scenie krążą już legendy, nie zastanawialiśmy się ani przez chwilę. A po ostatnim koncercie Hexis w Warszawie, miejscowi fani metalu zaczęli rozpatrywać zespół właśnie w takich kategoriach. Mnóstwo dymu, mało światła – wymagania jakie stawiają muzycy, aby zagrać koncert, mówią już wiele o klimacie, jaki nas czeka. Dołączmy do tego aspekt muzyczny – wściekłe połączenie doom, black metalu i dark hardcore’u nie pozostawia na nikim suchej nitki. Jak napisał o nich Angry Metal Guy: „Wormed brzmią przy nich jak Beach Boys, Ahab jak malutki błazenek [ta rybka z „Gdzie jest Nemo?”] a Annal Nathrakh jak coverband Tony’ego Bennetta. Słowem – są brutalni. Zresztą sprawdźcie sami:

W ciągu ośmiu lat istnienia Duńczycy zagrali ponad 600 koncertów – od Nowej Zelandii przez całą Europę po Stany Zjednoczone. Jak to robią? Wystarczy, że każdą trasę organizują sobie sami na zasadach DIY. Dzięki temu docierają wszędzie, gdzie chcą. I co ważne – wszędzie mają doskonały odbiór. Nic w tym dziwnego, skoro ich koncerty wyglądają tak:

Jakby było jeszcze mało brutalnie, tego wieczora zagrają jeszcze szwedzcy grindcore’owcy z The Arson Project. Ekipa, która obrosła w legendy jeszcze zanim wydała debiutancki album – i tutaj też nie ma w tym nic dziwnego. Nie tylko dlatego, że ich muzyka to absolutna Liga Mistrzów w dziedzinie grindu, ale też dlatego, że od pierwszego koncertu grupy do wydania debiutu minęło aż… 12 lat! W międzyczasie ekipa zwiedziła duży kawał świata, grając swoje szybkie i niesamowicie intensywne koncerty. Wśród fanów są tacy, którzy widzieli ich w Warszawie 8 lat temu i czekają z utęsknieniem na kolejny występ od tamtej pory. Niemniej, jak zgodnie twierdzą recenzenci, warto było czekać tyle czasu na „Disgust” – pierwsze pełnoprawne LP w dorobku zespołu. Jak pisze o nich Metal Injection – „brzmią jakby odłupywali skórę z mięśni”. To chyba najlepsza rekomendacja dla grindcore’u.

Cała płyta jest do ściągnięcia za „co łaska” z zespołowego bandcampa. Warto zapoznać się z tym materiałem, chociaż nie spodziewamy się, żeby przydał się do singalongów. Chociaż wcale ich nie potrzeba, aby koncerty Szwedów zapadały w pamięć na długo.

Polską reprezentację na tym koncercie stanowić będzie młoda, ale bardzo dojrzała krew z Poznania – New Vision. Na swoim koncie mają na razie EPkę i singiel, ale zapowiadają się na jedną z najlepszych rzeczy w rodzimym dark hardcore. Warto sprawdzić!

 


Widzimy się:

Undertone: The Arson Project, Hexis, New Vision

7 sierpnia 2018, godz. 20:00

Pogłos, ul. Burakowska 12, Warszawa

Bilety: 30 zł – do kupienia przy wejściu

Sprawdźcie event na Facebooku.