Uff. Czy to dzień z największą ilością premier w roku? Wszystko wskazuje na to, że tak. Oto kilka najciekawszych rzeczy, ale zupełnie wyjątkowo zachęcamy do posłuchania przynajmniej kilku z dziesiątek płyt, które dzisiaj wyszły i nie znalazły się na naszej liście. Może tym razem Wy nam coś polecicie?


ADULT. – This Behavior (7.09) // electroclash

O panie, jak dobry jest ten album. No ale czego się spodziewać po starych punkach z Detroit? Płytę otwiera tytułowy utwór, który od razu narzuca nastrój całego albumu. Będzie surowo, duszno, niebezpiecznie i bardzo tanecznie. Jeżeli tańcem nazywacie powolne wicie się do muzyki. Ja nazywam. Ciężko zachować świeżość w electroclashu, a w końcu ADULT. to duo, które na tym gatunku zjadło zęby. Kompozycje to surowe synthy, bas i oszczędne dźwięki okraszone hipnotyzującym głosem Nicoli. Mieszanka wybuchowa. Może to moje daleko idące wnioski, ale w utworach bardzo czuć ducha upadłego miasta, opuszczonych budynków i wszechobecnej szarości i samotności. Detroit powoli się podnosi, a idealnym soundtrackiem do tego jest This Behavior. (agata)


Dilly Dally - Heaven (14.09) // noise pop

 

Po koncercie Dilly Dally na Soundrive Feście w 2016 roku, mój dobry koncertowy kolega powiedział z lekko szyderczym uśmiechem: „No spoko ten Hole”. No i nie da się ukryć, że ekipa z Toronto brzmiała w tamtym okresie jak dobra (bo tego nie można im było odmówić) kopia zespołu Courtney Love. Przyszła jednak druga płyta i zaczął klarować się własny styl Dilly Dally. Owszem – dalej jest najntisowo a Katie Monks śpiewa zachrypniętym głosem do złudzenia przypominającym Courtney. Ale w kawałkach jest więcej klimatu, fajnego noisowego grania na gitarach i raczej średniego, aniżeli szybkiego tempa. Krótko mówiąc – kontynuacja tego, co na pierwszej płycie było najlepsze, ale z większą świadomością własnego ja. I można byłoby się przyczepić, że całość brzmi trochę jednostajnie, ale kaman – w 34 minuty nie da się tym znudzić. (k)


Guerilla Toss - Twisted Crystal (14.09) // art pop

 

Skoro przy długości materiału jesteśmy, w przypadku nowego albumu Guerilla Toss pierwszym, na co zwróciłem uwagę, był właśnie czas trwania. 29 minut. Uff. Po pierwsze – nie lubię za długich płyt, bo szybko się nudzą. Pół godzinki jest w sam raz. Po drugie – uwielbiam Guerilla Toss, ale wystawienie się na dłużej niż 30 minut pewnie skończyłoby się tym, że eksplodowałby mi mózg. No i tu pojawiło się lekkie zaskoczenie – „Twisted Crystal” – przynajmniej na poziomie samych kompozycji – to chyba najbardziej przystępny materiał zespołu. Serio, niektóre kawałki chętnie popuszczam na dyskotekach. Ale to dalej Guerilla Toss i coś musi być tutaj popieprzone – tym razem są to głównie tła, smaczki, miliony dźwięków atakujących uszy jednocześnie. No powiedzmy sobie szczerze – na osiem śladów by tego nie nagrali. Reasumując – nie jest to najlepsza i najbardziej pojebana płyta składu z Bostonu, ale możecie spróbować puścić ją znajomym, którzy nie słyszeli nigdy tego zespołu. (k)


Sleaford Mods - Sleaford Mods EP (14.09) // post-punk, art punk

O czym tu pisać? Zamiast czytać tę pseudo-recenzję idźcie posłuchać pięciu nowych rantów Jasona Williamsona i beatów Andrew Fearna. Będziecie dzięki temu troszkę mądrzejsi. My z kolei niczego nowego tu nie odkryjemy – ci kolesie robią w zasadzie ciągle to samo i jest to ciągle tak samo wielkie. Nic dodać, nic ująć. A, no może jest trochę bardziej melancholijnie niż zwykle. Tyle, do słuchania, już! (k)


RAUM - Wreck The Bloodline // experimental

Debiutanckie wydawnictwo Yannicka Francka, połowy duetu Orphan Swords. Sześć utworów, które wciągają słuchacza skutecznie coraz głębiej w odchłań niepokojących dźwięków – natury, nieprzyjaznego lasu, jądra ziemi, tętniących życiem korzeni drzew, które nie wiadomo kiedy zamieniają się w żylaste machiny i przygniatają nas industrialnym ciężarem. Cudo. (agata)


Single / Teledyski / Inne:

Emma Ruth Rundle – Light Song // drone, ambient

The Distillers – Man Vs Magnet // rock

SURE – Precious Words // coldwave

HEALTH – Mass Grave // alternative

The Black Queen – Thrown int the Dark // electronic

Chrome Corps – Intimidation Tactics 353 // industrial, ebm

Every Stranger Looks Like You – Tying The Knot // post-hardcore

 

Uncle Acid & The Deadbeats – Stranger Tonight // heavy psych

 

Exploded View – Dark Stains // post-punk, krautrock

 

Magic Potion – Swoon // psychedelic pop

 

Yassassin – Wreckless // noise pop

 

Fucked Up – House Of Keys // post-hardcore

 

Kurt Vile – Bassackwards // indie folk

 


Jesteśmy też na Spotify: