Luty w pełni, wszystkie podsumowania poprzedniego roku za nami. Można w pełni skupić się na nowościach. W szóstej części „Nie Znasz” pytamy wielkie głowy z BBC, co zarządzi naszymi odtwarzaczami w 2017. Najpierw poznajcie jednak moją ulubioną płytę stycznia.

Dzisiejszy odcinek cyklu zaczynamy od przedstawienia zespołu, który mógł i powinien się tu pojawić już wcześniej. Sam nie jestem w stanie stwierdzić, skąd ta zwłoka, ale przyłapałem się ostatnio na słuchaniu wydanej 20 stycznia płyty po kilka razy dziennie. Jej tytuł to „Apocalipstick”, a zespół, który ją wydał nazywa się Cherry Glazerr.

Wspomniany album nie jest pierwszą w dorobku kapeli dowodzonej przez Clementine Creevy, ale i tak można ją uznać za nowy początek. O zespole zrobiło się dosyć głośno w 2013 roku, kiedy po wydaniu debiutanckiej kasety wystąpił na festiwalu Burgerama, gdzie został zauważony przez Hediego Slimane – dyrektora kreatywnego marki Yves Saint Laurent. W efekcie grupa została zaproszona na koncert w Paryżu, a jeden z jej utworów – „Trick Or Treat Dancefloor” wykorzystany w kampanii reklamowej YSL.

Na fali sukcesu Cherry Glazerr wydali album z prawdziwego zdarzenia, po czym wszyscy członkowie z wyjątkiem Creevy opuścili grupę. Wokalistka stanęła przed zadaniem odbudowania składu, jednocześnie zmieniając wydawcę – z Burger Records na Secretly Canadian – i przede wszystkim styl, czego efektem jest wspomniany „Apocalipstick”.

No właśnie – styl – fani mody, którzy pamiętają „Trick Or Treat Dancefloor” mogą być zdziwieni aktualnym brzmieniem grupy. Jest ostrzej, bardziej gitarowo i w klimacie indie rocka z lat 90., aniżeli indie popu, ale wciąż na pierwszy plan wybijają się chwytliwe melodie. Płyta została doceniona przez niezalowe amerykańskie rozgłośnie, a Cherry Glazerr powoli staje się jednym z czołowych zespołów tamtejszej alternatywy. Mam nadzieję, że tym razem na stałe!Na początku każdego roku oczy fanów muzyki zwrócone są na kultowy ranking „BBC Sound Of” typujący wykonawców, którzy najbardziej namieszają w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Do tej pory wygrywali go między innymi Years & Years, Haim, Sam Smith czy Ellie Goulding. W tym roku jego czołówka zdominowana została przez wykonawców R’n’B, a wygrała go nasza kolejna bohaterka – Ray BLK.

W wyścigu o ten prestiżowy tytuł artystka wyprzedziła między innymi Rag n’ Bone Mana (2. miejsce) i AndersonaPaaka, który wśród wielu uchodził za faworyta całego konkursu, ale zadowolić musiał się samą nominacją. Czym więc Ray – a właściwie Rita Ekwere – zdobyła uznanie jurorów? Zacznijmy od samej muzyki, którą krytycy i coraz liczniejsza publiczność charakteryzują krótko, aczkolwiek nobilitująco, nazywając artystkę „brytyjską Lauryn Hill”. Sama Ray przyznaje się raczej do inspiracji Missy Elliott i Lil Kim, co słychać w jej tekstach.

Ray BLK wyróżnia się także podejściem do wydawania muzyki – swój debiutancki minialbum – „Durt” wydała samodzielnie, aby w pełni zachować kontrolę i wszystkie prawa do swojej twórczości. Sama szczerze przyznaje, że pieniądze na jego wydanie zarobiła pracując w agencji reklamowej. Brak wsparcia dużej wytwórni nie przeszkodził jej jednak w pozyskaniu kilku ciekawych współpracowników – na „Durt” gościnnie udzielili się chociażby Stormzy, Wretch 32 i SG Lewis. Wytwórnia nie była też potrzebna, aby artystką zainteresowało się BBC. Wygrana w rankingu „Sound Of” to z reguły samospełniająca się przepowiednia – to będzie rok tej dziewczyny.Wśród finalistów plebiscytu „Sound Of” znalazło się też miejsce dla ostatnich bohaterów dzisiejszego odcinka – zespołu Cabbage. I spośród piętnastu wykonawców, jest to twór najbardziej osobliwy. Co wśród wielkich nadziei R’n’B, rapu i indie popu robi dziwaczny, post-punkowy zespół grający ociekające czarnym humorem piosenki o Korei Północnej i Donaldzie Trumpie?

Otóż okazuje się, że pasuje tam idealnie. W końcu powyższe tematy, a szczególnie nowy Prezydent Stanów Zjednoczonych nie schodzą z pierwszych stron gazet i najprawdopodobniej zdominują je przez cały rok. A to idealna sytuacja dla miłośników dwóch rzeczy – brytyjskiego humoru i politycznie zaangażowanego post-punku. Te cechy idealnie łączy w sobie właśnie Cabbage.

Wydana 6 stycznia płyta „Young, Dumb and Full of…” to jedna z najbardziej hałaśliwych pozycji początku tego roku, a przy tym rzecz o niesamowitym potencjale koncertowym. Z resztą to właśnie występy grupy cieszą się szczególnie dużym uznaniem w Wielkiej Brytanii, przywodząc skojarzenia z Fat White Family (uczestnicy zeszłorocznego Soundrive Festivalu wiedzą, jak duży to komplement), a także – według niektórych mediów – z legendarnymi The Stooges. Jak dla mnie – idealnie! 

Mało Ci nowej muzyki? Sprawdź playlisty #nieZnasz na Spotify:

Posted in Muzyka, NewsTagged , , ,